A füstölés évezredes múltra tekint vissza, és napjainkban is népszerű. A poszt megszületését az inspirálta, hogy időnként felmerülnek kérdések arról, hogyan is kell használni a füstölő pálcákat és kúpokat. Persze mivel egyszerű, és nagyjából magától értetődő a használatuk, ezért lehet, hogy őrült sok új információt nem fog tartalmazni ez a bejegyzés. Mindenesetre a felmerülő kérdések mentén, igyekeztem legjobb tudásom szerint, átfogóan összefoglalni mit kell tudni, a füstölők használatáról.
Egy rövid tartalomjegyzék azok számára, akiket csak bizonyos részletkérdések érdekelnek:
- Mire jó és mikor égessünk füstölőt?
- Hogyan válasszunk füstölőt?
- Hogyasz használjuk a füstölőpálcákat és kúpfüstölőket:
Mire jók a füstölők és mikor érdemes használni?
Nyilvánvalóan nincsenek kötelező érvényű szabályok arra vonatkozóan, mikor füstölőzzünk. Néhány tippet, ajánlást mégis meg lehet fogalmazni ezzel kapcsolatban, valamint természetesen ellenjavallatokat is, hiszen ilyenek is vannak.
- Illatosítás, a közeg felfrissítése füstölővel: A füstölőket leginkább különleges illatuk miatt szeretjük, és bár vannak, akik ugyanezért nem szeretik :D, mégis egy remek eszköz a közeg felfrissítésére és illatosítására. További előny, hogy míg a bolti légfrissítők és egyéb lakásillatosítók illatkínálata általában limitált, addig a füstölők több tucatnyi illatváltozatban kaphatóak,ezért a bőséges kínálatnak köszönhetően igencsak színes és változatos lehetőségeket rejtenek.
- Aromaterápiás támogatás, hangulatjavítás: A különböző illatok hatással vannak a hangulatunkra, közérzetünkre, így bátran használhatjuk aromaterápiás célzattal, valamint a hangulatunk javítására.
- Koncentráció, meditáció támogatása: Nagyon kedvelt meditációs kellékként is, hiszen segít a fókuszálásban. Azonban ezt a hatását nem csak meditáció során használhatjuk ki, bármilyen tevékenység közben segíthet a koncentrációban.
- Relaxáció, stessz levezetése, lazítás: A füstölők illataikkal és atmoszférateremtéssel támogatnak a relaxációban, de sok esetben ellazítóan hat már az is, ha például belemerülünk a kígyózó füstcsíkok látványába.
- Atmoszféra kreáláshoz és rituálék kellékeként: Kiváló hangulatteremtő eszköz, amit akár a rituálék, közösségi események során is használhatunk.
- Mágikus felhasználás: Boszorka praktikák során rendszeresen használt eszköz, instant tértisztításhoz, valamint a rituálék, varázslatok során végzett energetikai tisztításokhoz. Továbbá a hagyományok speciális mágikus tulajdonságokat is társítanak a különféle alapanyagokhoz, illatokhoz, gyakran ezek is szerepet kapnak a praktikákban.
Ellenjavallatok:
- Mivel a füstöléshez fontos a friss levegő, ezért zárt helyeken nem célszerű használni.
- Szintén problémás lehet olyan helyeken, ahol sok ember zsúfolódik össze. Részben a friss levegő hiánya miatt, illetve lehetnek a közegben olyanok, akik nem kedvelik vagy akik számára ellenjavallott.
- Ha valamilyen légzőszervi megbetegedés áll fenn, érdemes a használatról a kezelőorvossal vagy házi orvossal konzultálni.
- Kismamáknak elővigyázatosságból nem szokták javasolni, különösen, ha korábban nem használt füstölőket.
- Kisgyerekek esetén szintén körültekintően kell eljárni. Kerüljük a túl tömény füstölést, és jobban ügyeljünk a szellőztetésre. Érdemes a természetes alapanyagú, maszala füstölőket preferálni a szintetikus változatokkal szemben. Valamint ügyeljünk a biztonságos használatra, a gyerekek ne férhessenek hozzá a füstölőhöz, és kisgyerekeket ne hagyjunk felügyelet nélkül égő füstölővel. (Mondjuk egyébként se hagyjunk felügyelet nélkül égő füstölőt.)
- Amennyiben háziállatok is élnek velünk, szintén körültekintően használjuk a füstölőket, hiszen az ő szaglásuk sokkal érzékenyebb a miénknél és nem csak zavaró, de irritáló lehet számukra. Általánosságban kerüljük a túl tömény füstölést mellettük és sokkal jobban ügyeljünk a szellőztetésre füstölő égetés során. Ne füstöljünk zárt helyen, amennyiben kedvenceink is ott tartózkodnak. Valamint mindig figyeljünk kis kedvencienkre, ha bármi jelét észleljük, hogy kellemetlen vagy irritáló számukra, hagyjuk abba a füstölő égetést. Szintén ne helyezzünk füstölőt olyan helyre, ahol az állataink elérhetik, mert balesetveszélyes lehet.
Hogyan válasszunk füstölőt?
Már a választás során is sokféle szempont felmerülhet, ráadásul könnyű "elveszetté válni" a széles kínálatban. Néhány tippet ezért adnék, ami segíthet.
- Típus szerint: Érdemes figyelembe venni a típusát, hogy a hozzánk jobban passzolót válasszuk.
- A szintetikus füstölők sokszor izgalmas illatkombinációkban vagy fantáziadús designnal érhetőek el, ám kevésbé preferáltak a természetesség kedvelő körében, valamint kisebb térben, illetve gyerekek és házi állatok mellett még kevésbé ajánlott.
- A backflow, lefelé folyó füstölőknek sűrűbb, "töményebb" az illata, ami jobban megül a térben, ezért előtte és utána is érdemes alaposan szellőztetni. Illetve ezért, zártabb, nehezebben szellőztethető helyiségekben nem ajánlottak.
- A természetes alapanyagokból készülő maszala füstölők jó minőségűek és remek illatuk van, viszont hosszabb idő, míg leégnek, amit vannak, akik túl soknak találnak. (Főleg egy kúpfüstölő esetén, amit nehezebb úgy eloltani, hogy később is használni tudjuk.) Ezzel szemben egy szintetikus füstölő gyorsabban ég le, amit vannak akik optimálisabbnak találnak.
- Aromaterápia: A különféle illatoknak különböző hatásai vannak, így az aromaterápia tanácsai alapján is választhatunk.
- A célhoz válasszunk: Részben kapcsolódva az előző ponthoz, ha konkrét célra használnánk, például relaxáció vagy épp hangulatjavítás, akkor eszerint is válogathatunk. Vannak eleve olyan füstölők, amik már a megnevezésükben utalnak erre, például relaxációhoz, stresszoldáshoz, de az előző pont alapján aromaterápiás alapokon is választhatunk.
- Mágikus szempontok: Ahogy már fent említettem, a különféle növényekhez speciális, mágikus sajátosságokat is társítanak a varázs hagyományok, ezeket is számításba vehetjük.
- Amelyik tetszik: Persze nem kell végtelenül komolyan venni a választást, nyugodtan próbálgass, kísérletezgess, és válaszd azt, amelyik megtetszett, akár illat, akár a doboz alapján.
- Intuíció: Extra tippként, engedd, hogy az intuíciód vezessen, és válaszd azt, amelyik valamiért felkeltette az érdeklődésed, amelyik vonz. Az intuciónk gyakran sarkall meglepő választásokra, amik mégis kiválóan működnek.
Füstölő kúp vagy pálca?
Alapanyagát tekintve tulajdonképpen nincs különbség a kettő között, pusztán formai az eltérés. Mind a kettőnél porított alapanyagokból készített massza adja az alapot, amihez gyakran adnak hozzá illóolajokat is. Ezt a masszát tömörítik kúp formába, vagy éppen viszik fel egy bambusz pálcára a füstölőpálca esetén. Azt hiszem, leginkább ízlés kérdése, ki melyiket preferálja, vagy éppen hangulat, mikor melyiket választjuk. Egy-két technikai szempontot mégis meg lehet említetni.
- A pálcát könnyebb eloltani, amennyiben egy alkalommal nincs szükségünk egy egész pálca elégetésére, vagy úgy már soknak találjuk a füstöt.
- A kúpnál érdemes jobban ügyelni a füstölőtartó alátétre, hiszen közvetlenül azon ég a kúp, ha nem biztonságos az alátét, megperzselődhet a kúp alatti rész, illetv balesetveszélyes lehet.
- Vannak, akik elvből, leginkább környezettudatossági, fogyasztás csökkentési szemléletből nem preferálják a füstölőpálcákat, mert itt van egy plusz pálca, ami nem szükségszerű, ezért a pálca nélküli kúpokat részesítik előnyben.
- Rituálék, boszorka praktikák, varázslatok során a füstölőpálcák praktikusabbak lehetnek, mert bizonyos mozzanatok könnyebben kivitelezhetőek velük. Ilyen szempontok szerint a kúpokat inkább a "háttérben" gyújtják meg, ami a rituálé alatt ég, míg a pálcák gyakran kapnak szerepet a praktikákban is.
Használati útmutató kúpfüstölőhöz és füstölőpálcákhoz
A használatuk egyszerű, de azért időről-időre felmerülnek kérdések ezzel kapcsolatban. Szóval lássuk is a használatukat.
Megjegyzés: A kúpfüstölőknek van egy alternatív változata, a lefelé folyó backflow típus, ami szintén igen kedvelt, de használatuk némileg eltérő. Ezekről itt most nem esik szó külön, de korábban egy teljesen önálló bejegyzést szenteltem már a backflow füstölők használatának, ezt itt találjátok: lefelé áramló, backflow füstölők használata
Meggyújtás
- Enyhén megdöntve tartsuk a füstölő csúcsát a lángba. Elsősorban kúpfüstölőkhöz egy apró tipp, hogy kicsit forgatássuk a lángban, hogy körben, egyenletesen kezdjen égni. Ha nem szeretnénk kézben fogva meggyújtani, helyezzük rá a nem éghető tartóra és érintsük a hegyéhez a lángot. Ez utóbbi pálcánál teljesen jól működik, kúpfüstölőnél lehet, hogy így nehezebben gyullad meg.
- Pár pillanatig hagyjuk égni a lángot, hogy biztosan beinduljon az izzás, majd rázzuk le vagy fújjuk el, hogy csak füstöljön. Érdekességként megemlíteném, hogy a hagyomány szerint a tűz szent, ezért nem illik elfújni, hanem lerázni kell a lángot. Ha így járunk el, a kúpoknál ügyeljünk rá, hogy ne csússzon ki a kezünkből! De persze, ha ez nem része a világképünknek és mellőznénk ezt az elvet az sem katasztrófa.
Füstölő égetés
- A meggyújtott füstölőt helyezzük füstölő tartóra, ahol biztonságban tud leégni. Valamint kúpok esetében legyen alatta fém alátétet is (ilyet sok kúpfüstölő szetthez mellékelnek is), és ezzel helyezzük a tartóra, így biztonságosabb.
- Ügyeljünk rá, hogy olyan tartóra helyezzük, ami biztonsággal felfogja a lepergő hamut.
- Ügyeljünk rá, hogy stabil felületen használjuk, ahol nem tud felborulni.
- Tűzbiztonsági szempontból fontos, hogy biztonságos távolságba helyezzük például függönyöktől, párnáktól, lakberendezési tárgyaktól.
- Az égő füstölőt soha ne hagyjuk felügyelet nélkül!
- Az optimális illatok érdekében, gondoskodjunk friss levegőről is a helyiségben, ezért a füstölés előtt és/vagy után, illetve akár közben is, érdemes szellőztetni.
- Füstölőkúpoknál előfordul, hogy látszólag elaudt, ilyenkor óvatosan piszkáljuk meg a hamut a kúp tetején, hogy kapjon oxigént az izzás a kúp belsejében.
Füstölők eloltása?
Előfordulhat, hogy szükségét érezzük, hogy eloltsuk a már meggyújtott, de még nem teljesen leégett füstölőt. Kúpfüstölő esetén ez egy kicsit nehezebb, bonyolultabb, és adott esetben már nem lesz újrafelhasználható a maradék. Ellenben pálcáknál többnyire gond nélkül megoldható az eloltás és a maradék egy későbbi időpontban való elégetése.
- A lényeg, hogy valamilyen technikával meg kell vonni az oxigént az égő füstölőtől és az izzás magától kialszik.
- Gyakori, hogy vízbe mártják a füstölő, így oltva azt el. Előnye, hogy ez egy bizutonságos eloltási mód. Hátránya, hogy előfordul, hogy a nedves füstölőt később már nem tudjuk újra meggyújtani. Ez utóbbi különösen füstölőkúp esetén szokott előfordulni.
- Álltalában gond nélkül eloltható, ha például zsebkendővel vagy enyhén nedves ronggyal gyorsan, szorosan átfogjuk a füstölő égő csúcsát, pár pillanatig tartsuk így, miközben nem jut oxigénhez és kialszik. Fontos, hogy elég vastag legyen a rongy vagy zsebkendő, hogy tényleg elállja az oxigént szállító levegő útját. Illetve ügyeljünk rá, hogy ne égessük meg magunkat vagy gyújtsuk fel a zsebkendőt.
- Inkább kúpfüstölő eloltásához lehet egy jó megoldás, ha fejjel lefelé fordítva egy poharat borítunk rá. Az így rögtönzött búra alatt hamarosan elfogy az oxigén és kialaszik az izzás a kúpban. Mindenképpen várjunk egy kicsit mielőtt leemeljük a búrát a kúpról, hogy biztosan kialudjon.
- Problémásabb, de hatékony megoldás, ha homokba vagy földbe dugjuk a füstölő égő végét. Előnye, hogy gyorsan és biztosnágosan kialszik a füstölő. Hátránya, hogy "koszos" lesz a füstölőnk, de ennek ellenére általában újra felhasználható marad.
Fontos! Akár leégett és ezért aludt ki, akár eloltottuk a füstölőt, használat után mindenképpen győződjünk meg róla, hogy valóban kialudt a parázs. Kúp elesetén ellenőrizzük, hogy a kúp belsejében a hamu alatt is kialudt az izzás.
Tárolás
Még egy pontra kitérnék a füstölők tárolásával kapcsolatban. Ez szintén megegyezik mind a két fajtánál. A füstölőket száraz helyen tároljuk. Fontos, hogy ne érje nedvesség, mert az minőségromlást okozhat, és előfordulhat, hogy már nem is fogjuk tudni felhasználnia az ilyen módon károsodott füstölőket.
Remélem hasznosnak találtátok ezt a kis összefoglalót és sikerült elég alaposan kifejtenem a témát, megválaszolnom a kérdéseiteket. Ha lennének még homályos pontok, bármi felmerül még bennetek a téma kapcsán, kérdezzetek nyugodtan és igyekszem választ adni. ;)
Ha pedig időközben kedvet is kaptatok egy-két új füstölő beszerzéséhez, nézzetek szét a Füstölők kategóriában. Ne feledkezzetek meg róla, füstölőink többségénél elérhetőek mennyiségi kedvezmények, használjátok ki őket! ;)